Hospicjum gotowe do przyjęcia pacjentów

Osiem lat temu rozpoczęto budowę Kołobrzeskiego Hospicjum Stacjonarnego. Dziś możemy już powiedzieć, że jest ono gotowe do przyjęcia pierwszych pacjentów.
Obiekt przy ul. Radomskiej powstawał głównie dzięki hojności kołobrzeżan, m.in. podczas zbiórek w dniu Wszystkich Świętych i Pola Nadziei. Hospicjum docelowo przygotowane jest dla 24 pacjentów, pierwszy pensjonariusz zamieszka w nim 30 października. Do końca roku będzie ich 10. Podania wciąż spływają, zarówno z terenu powiatu Kołobrzeskiego jak i regionu. Placówka na chwilę obecną nie ma jeszcze podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, na tą trzeba będzie poczekać około miesiąca od otwarcia. Placówka do tego czasu będzie prowadzona ze środków pozyskanych od darczyńców.

Hospicjum dysponuje 12 pokojami dwuosobowymi, w każdym z nich znajduje się łazienka. Obiekt posiada kuchnie, gabinety lekarskie i pielęgniarskie, a także kaplice. Hol przygotowano z myślą o rodzinach pacjentów. – Chcemy aby osoby, które tutaj zamieszkają czuły się bezpiecznie i objęte były profesjonalną i wykwalifikowaną opieką. Skład zespołu wchodzą pielęgniarki, opiekunowie medyczni, lekarz, psycholog, rehabilitanci, kucharze i wolontariusze – mówi Agnieszka Nahajowska, pielęgniarka oddziałowa. Oficjalne otwarcie Kołobrzeskiego Hospicjum Stacjonarnego odbędzie się 28 października o godz. 12:00. – Serdeczne podziękowania chcieliśmy skierować do kołobrzeżan, którzy wykazują się ogromną hojnością i zaangażowaniem w tworzenie hospicjum i przekazują dary – mówi Alina Hajdamowicz, koordynator wolontariatu. Kolejna okazja na wsparcie hospicjum będzie w dniu Wszystkich Świętych podczas zbiórki na kołobrzeskim cmentarzu. (stm)

Źródło: http://www.e-kg.pl/home-page/category-news-1/6331-hospicjum-gotowe-do-przyjecia-pacjentow